Rozwój z Pasją – początek

with Brak komentarzy

Znajdź prcę którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu

 

Znasz ten cytat? Albo którąś z podobnych wersji? Brzmi tak pięknie. Tak kusząco i prawdopodobnie. Całą sobą chciałabyś uwierzyć, prawda? Że wystarczy znaleźć to COŚ, mityczny skarb, zajęcie obsypane grubą warstwą magicznego pyłku… i reszta życia będzie sielanką. Cudowne.
Nierealne.
Po prostu nieprawdziwe.

Najbardziej nieprawdziwe zdanie o pracy z pasją.

Na pocieszenie dodam, że też w to zdanie wierzyłam. W liceum.
W sumie gdzieś to powiedzenie we mnie tkwiło przez długie lata. Ach, czemu nie tkwiło we mnie powiedzenie „Rusz tyłek i do roboty!” ???

Praca z pasją - jak każda inna, a nawet bardziej

– zmusza do pracy nad sobą i swoim charakterem, nad swoją wiedzą i umiejętnościami - jak się okazuje wciąż i wciąż zbyt małymi. Nad swoimi myślami i nad rzeczywistością wokoło.
Bo tak naprawdę praca wynikająca z pasji i miłości to dopiero jest PRACA! Wielotorowa, wielozadaniowa, na wielu płaszczyznach.

Jeśli lubisz to co robisz - to nie znaczy, że masz mniej obowiązków i zadań do wykonania, albo że one się nie liczą. Wręcz przeciwnie! Pracy którą kochasz poświęcasz więcej serca, uwagi. Starasz się. Nie odpuszczasz, nie pozwalasz sobie na fuszerki. Nie myślisz "byle odsiedzieć swoje osiem godzin i do domu" ani "jeszcze 5 dni i będzie weekend, hurra!". Działasz na pełnych obrotach, tu i teraz. To nie są wakacje. To jest pot, krew i łzy. Czasem dosłownie...

Pasja zawsze oznacza ciągły rozwój. Im większa pasja, tym więcej rozwoju i tym więcej obszarów on obejmuje. A efekty rozwoju z pasją bywają zaskakujące. Najlepiej widać to z perspektywy czasu, kiedy patrzysz na swoje osiągnięcia, na całą drogę, którą przeszłaś wyłącznie dlatego, że miałaś i masz pasję. Powiedzieć, że cały ten rozwój i uczenie się ciągle nowych rzeczy liczą się mniej niż nudna praca kogokolwiek innego - to przejaw totalnej głupoty.

Specjalnie nie piszę tu o żadnych konkretnych zawodach - bo nie o to chodzi. Każda praca może być pasją i może być wykonywana z zaangażowaniem, każda może rozwijać. Takie samo stanowisko dla jednego będzie ukochaną pracą marzeń, a dla innego będzie zadaniem do odbębnienia.

Ale dość ogółów, bo jak zacznę próbować pisać o wszystkich teoretycznych rodzajach zajęć, które mogą przerodzić się w pasję i zmienić Twoje życie – zaplączę się jak kłębek kordonka w kocich łapkach.
Najlepiej będzie, jeśli napiszę, jak moja miłość do ręcznych robótek zmusiła mnie do prawdziwej, mega pracy, i co we mnie rozwinęła. Jak pasja nadal mnie rozwija – bo to jest ciągły proces.
I nie jest to opowieść na jeden wpis. Nawet na kilka. Tak naprawdę to jest opowieść warta całego bloga.

Dlatego po latach blogowania tylko o koronkach frywolitkach i o koralikach - o mojej biżuterii po prostu, po latach prób dzielenia moich zainteresowań na dwa, a nawet trzy blogi – postanowiłam zacząć od nowa. W nowym miejscu. Jednym, wspólnym, tak jak ja jestem jedna. Bez dzielenia siebie na wersję firmową i prywatną, na wersję biżuteryjną, ubraniową, ziołową itd - bo bycie w pełni sobą wszędzie i zawsze to też wynik rozwoju mojej pasji, cel i pasja sama w sobie.

Myślisz sobie, że robienie koronkowej biżuterii to nie praca? W takim razie co według Ciebie JEST pracą?

W pewnym momencie życia znalazłam to, co kocham najbardziej – koronki i koraliki, kolory i kształty. I w myśl cytatu z początku tego wpisu – postanowiłam zająć się właśnie TYM. Rękodziełem. To od niego wszystko się zaczęło. I trwa. Rozwija się, a ja nie mogę stać w miejscu, więc rozwijam się także.
Miało być tak łatwo i pięknie. Jest twórczo. Czasem trudno, ale wciąż pięknie.

 

Jesteś ciekawa jak to u mnie było i jest – skąd się wzięła moja pasja (lub którekolwiek z moich zainteresowań), co we mnie zmieniła i jak się zazębia ze wszystkim innym, tworząc niepowtarzalną i wciąż zmienną całość - mnie? Interesuje Cię, skąd biorę pomysły, jak sobie radzę z różnymi trudnościami życia rękodzielnika? A może po prostu chcesz być na bieżąco z tym co tworzę i co mnie pasjonuje, bo podzielasz moje zainteresowania? Kliknij w któryś z przycisków poniżej i śledź mój blog na Bloglovin, w Google+, na Facebooku.

Follow my blog with Bloglovin

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz